Finalizacja transakcji 02 sierpnia 2022

Umowa przedwstępna – 4 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć

Sprzedajesz lub kupujesz mieszkanie i obiło Ci się o uszy, że warto podpisać umowę przedwstępną? Dowiedz się, kiedy jest to konieczne i co daje taka umowa.

1.   Czym jest umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna to umowa, w której Strony zobowiązują się do zawarcia umowy przeniesienia własności nieruchomości. Umowa przedwstępna musi zawierać najważniejsze postanowienia dotyczące umowy przyrzeczonej czyli:

·        dane osobowe stron transakcji,

·        adres nieruchomości,

·        typ nieruchomości,

·        cenę,

·        termin zawarcia umowy przyrzeczonej/warunkowej.

2.   Kiedy podpisać umowę przedwstępną?

Umowę przedwstępną należy podpisać zawsze, gdy podpisanie umowy docelowej jest odroczona w czasie, czyli:

·        Kiedy zapłata za nieruchomość będzie pochodziła z kredytu hipotecznego.

·        Kiedy sprzedający potrzebuje więcej czasu na załatwienie formalności, które zostały uzgodnione z nabywcą np. wydanie warunków zabudowy.

·        Kiedy sprzedający i kupujący uzgodnią, że podpiszą umowę później z różnych względów.

3.   Jaka forma umowy przedwstępnej?

Umowa przedwstępna najczęściej ma formę umowy cywilnoprawnej. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spisać ją w formie aktu notarialnego. Choć wtedy trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami.

4.   Jakie są konsekwencje niewykonania umowy przedwstępnej?

Zabezpieczeniem roszczeń obu stron w umowie przedwstępnej w formie cywilnoprawnej jest zadatek. Jeśli nie dojdzie do umowy przeniesienia własności, sprzedający ma prawo odstąpić od umowy i zatrzymać zadatek. Natomiast jeśli to sprzedający nie wykona umowy, kupujący może odstąpić od umowy i domagać się kwoty w wysokości dwukrotności zadatku.

W umowie przedwstępnej obok zadatku może pojawić się zaliczka, jednak jest ona zwrotna i nie stanowi zabezpieczenia transakcji.

Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego niesie za sobą dużo silniejsze konsekwencje. Tutaj strona może sądownie domagać się doprowadzenia do umowy sprzedaży. Zatem ten sposób zawarcia umowy gwarantuje jej wykonanie. Na mocy notarialnej umowy przedwstępnej nabywca może żądać wpisu roszczenia o przeniesienie własności do działu III księgi wieczystej.

Wiemy, że kwestie związane ze sprzedażą i kupnem mieszkania mogą być skomplikowane. Dlatego w MUVON oferujemy naszym klientom pełne wsparcie prawne w trakcie transakcji. Skontaktuj się z nami, a chętnie odpowiemy też na wszystkie Twoje pytania.

Koordynator Działu Finalizacji Transakcji

Magdalena Stępniak

Z języka hebrajskiego jej imię oznacza osobę obowiązkową, sumienną i odpowiedzialną i taka właśnie jest zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Praca w biurze nieruchomości daje jej satysfakcję oraz pozwala na zdobywanie praktycznej wiedzy. Jest zorganizowana i lubi zajmować się organizacją. Ludzie cenią ją za otwartość, dystans do samej siebie oraz poczucie humoru. Prywatnie […]