Kredyt 14 września 2022

Wakacje kredytowe w pytaniach i odpowiedziach

Stopy procentowe rosną, a wraz z nimi raty kredytów hipotecznych. Ulgą dla kredytobiorców mają być wakacje kredytowe, z których można skorzystać od sierpnia 2022 roku. Co warto o nich wiedzieć, zanim się na nie zdecydujesz?  

1.   Na czym polegają wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to czasowe odroczenie spłaty rat (odsetek i kapitału) kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe dotyczą tylko kredytów hipotecznych udzielonych w złotówkach.

Uwaga! Jeśli ktoś zaciągnął kredyt we frankach i przewalutował go na złotówki, to nie może skorzystać z wakacji kredytowych.

2.   Kiedy można skorzystać z zwieszenia rat?

W momencie pisania tego bloga (sierpień 2022 r.) możesz skorzystać z zawieszenia maksymalnie 4 rat kapitałowo-odsetowych do końca roku. W kwartale sierpień-wrzesień możesz zawiesić maksymalnie 2 raty i w kwartale od października do grudnia też do 2 rat.

Jeśli termin spłaty Twojej raty przypada na dzień 25 każdego miesiąca, to masz czas do tego dnia złożyć dyspozycję odroczenia raty za dany miesiąc.

W roku 2023 masz prawo także zawiesić do 4 rat kredytu mieszkaniowego w każdym kwartale po jednej racie od stycznia do grudnia.

Jeśli zakładamy, że rata kredytu będzie nadal rosła, korzystne jest zawieszenie raty najwyższej w danym kwartale, czyli w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu.

3.   Co z osobami mającymi kilka mieszkań?

Posiadacze kilku mieszkań mają prawo zawiesić raty tylko jednego kredytu hipotecznego i musi to być kredyt zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe. Jeśli więc spłacasz kredyt na nieruchomość, w której mieszkasz, możesz skorzystać z wakacji kredytowych.

Natomiast spółka kapitałowa czy inwestor żyjący z nieruchomości nie może skorzystać z zapisów ustawy.

4.   Jak wnioskować o wakacje kredytowe?

Wniosek o wakacje kredytowe możesz złożyć online lub osobiście w banku. Najwygodniej złożyć go w wersji elektronicznej. Po złożeniu wniosku Twój bank przyśle Ci potwierdzanie mailem.

5.   Co się stanie, jeśli zawiesimy spłatę kredytu hipotecznego?

Wakacje kredytowe spowodują, że nie musisz spłacać rat kredytu, ale przesuną się na koniec okresu spłaty kredytu. Jednak a bank nie naliczy odsetek od rat, które zostały odroczone.

6.   Co z obowiązkowym ubezpieczeniem nieruchomości?

Ubezpieczenie nieruchomości nadal musisz opłacać, upewnij się więc, że zapewnisz środki na koncie na ściągnięcie raty ubezpieczenia.

7.   Czy zmienia się długość trwania umowy?

Przy wakacjach kredytowych okres kredytowania wydłuży o okres zawieszenia spłaty. Po zakończeniu okresu zawieszenia spłaty odroczony kapitał zostanie rozłożony na pozostały okres kredytowania.

Jeśli korzystasz z zawieszenia umowy kredytowej na podstawie ustawy z 2 marca 2020 r. (tzw. Covidowej), to okres ten zostanie skrócony do dnia zawieszenia spłaty.

8.   Co jeśli masz kredyt o stałej stopie oprocentowania?

W tym przypadku koniecznie sprawdź zasady w Twoim banku. Są banki (np. Santader), które dają możliwość zawieszenia spłaty kredytu.

Jeśli korzystasz z oprocentowania okresowo stałego, to na skutek zawieszenia spłaty okres obowiązywania stałej stopy nie zostanie wydłużony.

9.   Jak dobrze wykorzystać wakacje kredytowe?

Pieniądze z niezapłaconej raty możesz wykorzystać na:

·        Zbudowanie poduszki finansowej.

·        Nadpłacanie kapitału kredytu i obniżenie oprocentowania kredytu.

Dyrektor Generalny

Przemysław Mularczyk

Szczęśliwy człowiek, żyjący pasją. Uwielbia pracować z ludźmi bo wierzy, że każdy członek załogi wnosi coś dobrego do zespołu. Nauczył się budować dobre relacje międzyludzkie podczas służby w Marynarce Wojennej RP oraz pracując w strukturach międzynarodowych NATO za granicą. Przez lata, inwestując w nieruchomości, poznał branżę od strony praktycznej. Wyznawca doktryny jakości profesora Andrzeja Blikle. Chciałby budować biznes tak skutecznie jak Richard Branson. Aktywnie uprawia sport i wyznaje zasady zdrowego stylu życia.